Uncategorized

Technologiczne ślepe uliczki

Prawdopodobnie od początku istnienia człowieka na tym świecie towarzyszy nam coś co możemy nazwać postępem technologicznym. Charakterystyka tego postępu jest bardzo złożona. Na przykład pewne sfery rozwijają się bardzo dynamicznie inne natomiast pozostały niemal niezmienne nawet od wieku. Jednak dominującym zjawiskiem dotyczącym naszej cywilizacji jest ciągły rozwój technologiczny.

Jednak nie wszystko co jest najnowszym osiągnięciem technologii przyjmuję się. Pewne wynalazki które teoretycznie wydawać by się mogło będą ogromnym przebojem nie przyjęły się.

Poniżej kilka przykładów.

kilka lat temu w kinach zaczęto emitować trójwymiarowe. Były to wersję normalnych filmów dwuwymiarowych. Wydawać by się mogło, że to bardzo atrakcyjna opcja. jednak ta nowa technologia nie wyparła filmów dwuwymiarowych. Prawdopodobną przyczyną było to, że oglądanie filmów trójwymiarowych jest po prostu męczące.

Podobna sytuacja jak powyżej dotycząca tylko telewizorów. Kilka lat temu również na rynek telewizory 3D. Również na technologia wydawała się bardzo atrakcyjna. Obecnie wydaje się, że producenci telewizorów wycofali się tego pomysłu. Telewizory 3D nie przyjęły się.

W lutym 2021 roku Google przestaje wspierać projekt Google Glass. Okulary od Google miał być istną rewolucją, dawać ogromne możliwości, zmienić nasze życie. Nie przyjęły się. Ma być jedynie rozwijana wersja projektu dla firm.

Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego szczytowe osiągnięcia technologii dające teoretycznie niesamowite możliwości po prostu nie znajdują na dłuższą metę zainteresowania?

Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego że rodzaj ludzki rozwija się swoją specyficzną drogą, się która wymyka się różnym teoretycznym dywagacjom. Coś co teoretycznie jest oczywiste nie musi wydarzyć się w świecie realnym. Człowiek jego historia często jest nieprzewidywalna i toczy się według scenariusza, który według wielu był bardzo mało prawdopodobny. Trzeba też pamiętać, że człowiek jest istotą emocjonalną a emocje nie zawsze prowadzą nas drogą czystej logiki.

Dlatego historia jest tak ciekawą nauką.